Choresterol a tłuszcze

Cholesterol całkiem niesłusznie jest zmora wieli osób, które obawiają się, że odrobina tłuszczu spowoduje degeneracje ich naczyń krwionośnych. Tymczasem cholesterol jest nam potrzebny.

Bardzo ważne jest w odżywianiu, aby właściwie dobierać i stosować tłuszcze, ponieważ są artykuły spożywcze o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i odpowiednio wyższej tłuszczów nienasyconych.

Poza tym wszystkie produkty żywnościowe zawierają oba rodzaje kwasów tłuszczowych. Wystarczy wybrać odpowiednie rodzaje warzyw, owoców, nasion czy orzechów i unikać lub ograniczać spożycie produktów pochodzenia, zwierzęcego rozgrzanych do wysokiej temperatury tłuszczów, a przede wszystkim przetworzonych produktów tłuszczowych.

Jeżeli ktoś uważa, że nie może się obyć bez mięsa, niech się stara o drób z takiego gospodarstwa, gdzie kury chodzą swobodnie po obejściu i wybiera te ryby, które maja płetwy i łuski. Należy unikać ryb padlinożernych i skorupiaków.

Dla orientacji podamy teraz kilka artykułów spożywczych, w których zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych przewyższa wyraźnie zwartość nasyconych kwasów tłuszczowych; liczby pokazują, ile razy większa jest zawartość kwasów nienasyconych w stosunku do nasyconych. (avocado np. zawiera 3,5 razy więcej kwasów nienasyconych od nasyconych)

– avocado 3,5
– jaja 2
– mąka kukurydziana 7,5
– migdały 11
– olej słonecznikowy 8
– olej krokoszowy 11
– oliwa z oliwek 8
– oliwki 8
– orzechy brazylijskie 4
– orzechy laskowe 18
– orzechy włoskie 13 -15
– pestki z dyni 4,5
– orzeszki pistacjowe 8,5
– płatki owsiane 3,5
– proso 2
– ziarno pszenicy 5
– ryż 4,5
– ziarno sezamowe 7,5
– zielony groszek 10

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s