Oneironautyka

Można powiedzieć, że nauka ta ma na celu usprawnienie naszego umysłu w taki sposób, tak abyśmy mogli kontrolować nasz sen. Szerzej nauka ta dotyczy ogólnego ułatwienia funkcjonowania naszego umysłu. I to w zasadzie jest najbardziej kontrowersyjny aspekt tej nauki. Jej zwolennicy podkreślają jednak, że metody które stosują, aby świadomie śnić są jak najbardziej bezpieczne. Oneironautyka w naszym kraju nie ma zbyt bogatych tradycji, gdyż jej początek można datować na 1996 rok i wydanie książki o sztuce świadomego snu.

Co do wspomnianych wyżej sposobów jednym z najczęściej stosowanych, a jednocześnie najłatwiejszym jest założenie sobie swoistego dziennika snów w którym to zapisujemy to co nam się śni. Staramy się układać sny w logiczny ciąg zdarzeń, tak aby doprowadzać do tego, że będziemy mogli sterować tym co się w trakcie naszego śnienia dzieje. W oneirounautyce bardzo często pojawiają się także techniki rodem z Tybetu. W zasadzie ich koncepcja jest dość prosta, ponieważ polegają one na zachowaniu świadomości przez cały okres dnia (na jawie i śnie). W przypadku mnichów dodatkowo dochodzi też aspekt religijny. Ponieważ wierzą oni, że właśnie przez takie śnienie są oni w stanie połączyć się z buddą.

Ciekawą, lecz i trudną techniką jest świadomy sen wywołany jawą (ang. WILD). W największym skrócie polega na zasypianiu bez utraty świadomości. Napina się poszczególne mięśnie i “nakazuje” im wejście w stan snu. Ciało więc ma zasnąć, ale umysł w dalszym ciągu ma być świadomy.

Wypadałoby zadać sobie pytanie po co to właściwie? Zwolennicy twierdzą, że przede wszystkim chodzi o rozrywkę, a także unikanie koszmarów sennych i tym akurat mogą przekonać wiele osób. Ciężko jednak jednoznacznie stwierdzić, czy jest to bezpieczne, czy ma naukowe mocne podstawy.

Źródło: http://www.sennik.me

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s