Mózgowe porażenie dziecięce

Wśród licznych chorób układu nerwowego u dzieci mózgowe porażenie dziecięce zajmuje szczególne miejsce. Wynika to nie tylko z dużej liczby pacjentów, których ten zespół chorobowy dotyczy, ale także ze złożoności problemów, jakie się z nim łączą.

Mózgowe porażenie dziecięce nie jest odrębną chorobą, lecz stanowi zespół objawów wynikająeych z bardzo różnych przyczyn etiologicznych, zaburzających przebieg ciąży, porodu, i(lub) okres noworodkowy. Omawiany zespół łączy się ściśle ponadto ze stanem zdrowia i higieny życia matki nie tylko w czasie jej ciąży, ale także w okresie poprzedzającym ciążę oraz może być już uwarunkowany genetycznie.

W profilaktyce oraz opiece nad pacjentem z mózgowym porażeniem dziecięcym uczestniczą lekarze różnych specjalności (genetycy, ginekolodzy, neo-natolodzy, pediatrzy, neurolodzy dziecięcy, chirurdzy-ortopedzi, okuliści, audiolodzy itp.) oraz wielu specjalistów paramedycznych (psycholodzy, logopedzi, rehabilitanci, pedagodzy, socjolodzy itp.). Przede wszystkim jednak w procesie opieki i rehabilitacji dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym biorą udział rodzice. Nia zawaham się powiedzieć, że w ich rękach leży los dziecka. Od wytrwałości, serca i zaangażowania rodziców w procesie rehabilitacji dziecka zależą w dużej mierze wyniki leczenia dziecka z omawianym zespołem chorobowym. Nie jest w stanie wyręczyć ich w tym ani zespół najlepszych lekarzy i rehabilitantów, ani żadne z sanatoriów czy instytucji społecznych, mimo największej ich wiedzy i najlepszej woli. Z nielicznymi wyjątkami (szczególne trudności lecznicze lub brak zainteresowania dzieckiem ze strony rodziny) miejsce dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym jest w domu rodzinnym. Trzeba przyznać, że dom ten wymaga szczególnego klimatu i reorganizacji życia pod kątem stworzenia dziecku optymalnych możliwości leczniczych. W tych okolicznościach, kiedy warunek ten jest spełniony, konsolidacja wysiłków lekarzy ze specjalistami pionu paramedycznego w połączeniu z wysiłkiem rodziny może dać zdumiewające wyniki leczenia dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Źródło staw kolanowy, staw biodrowy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s